UJC випустив фільм про українських клезмерів!

Ukrainian Jewish Channel випустив фільм про українських клезмерів! Проект став можливим завдяки Dutch Jewish Humanitarian Fund (JHF, Єврейського Форуму України, Єврейському Фонду в Україні та Асамблеї Національностей України.

Якщо ви ще не досить близько знайомі з цією музикою – саме час познайомитися, адже ці мелодії – невичерпне джерело натхнення і гарного настрою! Клезмер – музика східноєвропейських євреїв, довгий час була в забутті на території СНД. Ці мелодії прошиті в нашому культурному коді, вони тісно сплелися з народної української, молдавської, румунської, татарської музикою і вийшов просто вибухонебезпечний коктейль! Пісні та клезмерська традиція були збережені окремими музикантами, і навіть цілими сім’ями, і отримала друге дихання тут, в Україні, після серії потужних майстер-класів на початку 2000-х від світових зірок: Френка Лондона, Мерліна Шепарда і інших.

Весь 2019 Ukrainian Jewish Channel вів зйомки документального фільму, першого у своєму роді, про українських клезмерів. За цей час знімальна група побувала Харкові та Одесі, Чернівцях та Києві, Львові та Кодимі. Ми зняли і розшифрували більше 15 годин інтерв’ю і близько 10 годин репортажу.

За рік в наш об’єктив потрапили такі величини, гіганти клезмерської музики в Україні, як Геннадій Фомін з Kharkov Klezmer Band, Митя Герасимов з Pushkin Klezmer Band, Олександра Соміш і ансамбль єврейської пісні “Shtrudl”, Лев Фельдман і його унікальний оркестр, Наталя Касьянчік, колоритні і запальні Odessa Klezmer Band, автентичні Konsonans Retro з Кодими, і музиканти в творчості яких клезмер не основне, але дуже важливе протягом: Фелікс Шиндер і його “Гроші вперед” і джазмен, RoyalMan – Майк-Кауфман Портников.

Про що ми запитували клезмерів: про найпотаємніше. Ми багато говорили про вибір творчого шляху і про самореалізацію, адже одна з цілей нашого проекту – привернути в цей музичний рух молодь, показати, що клезмер – це стиль життя, повітря, яким музиканти дихають, і який ні на що не проміняють. Клезмерська музика – це народна музика східноєвропейських євреїв, а центр її – це Україна. Саме тут вона пишно цвіла і розвивалася в симбіозі з українською народною музикою і музикою інших народів: молдован, татар, циган і так далі, в залежності від регіону. Розвивалася, а потім була в забутті – дуже довго. Поки, вже після перебудови, ентузіасти не стали воскрешати і популяризувати клезмерські традиції, організовуючи майстер-класи зі світовими зірками клезмера, фестивалі і клезмерські колективи.

Незважаючи на те, що ця народна музика з дуже старими країнами, канонами, вона може бути і сучасної, і актуальною. Що не потрібно доводити, досить просто відвідати будь-який Клезфест, або побувати на концертах клезмерів: ноги самі пускаються в танок! І тут хочеться процитувати Геннадія Фоміна: “Якщо зараз привезти хорошого діджея і приєднати його до клезмерської ансамблю – це буде супер хіт! Тому що в цій музиці є все, щоб зачепити. Практично в кожній мелодії є такі гачки, на які можна зловити глядача. Вони зрозумілі, вони доступні, вони запомінаєми, це все хіти, кожна мелодія вона унікальна, і вони начебто схожі один на одного, але потім якась зачепиться, і ви вже нікуди не подінетеся. “

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *