UJC випустив фільм про українських клезмерів!

Ukrainian Jewish Channel випустив фільм про українських клезмерів! Проект став можливим завдяки Dutch Jewish Humanitarian Fund (JHF, Єврейського Форуму України, Єврейському Фонду в Україні та Асамблеї Національностей України.

Якщо ви ще не досить близько знайомі з цією музикою – саме час познайомитися, адже ці мелодії – невичерпне джерело натхнення і гарного настрою! Клезмер – музика східноєвропейських євреїв, довгий час була в забутті на території СНД. Ці мелодії прошиті в нашому культурному коді, вони тісно сплелися з народної української, молдавської, румунської, татарської музикою і вийшов просто вибухонебезпечний коктейль! Пісні та клезмерська традиція були збережені окремими музикантами, і навіть цілими сім’ями, і отримала друге дихання тут, в Україні, після серії потужних майстер-класів на початку 2000-х від світових зірок: Френка Лондона, Мерліна Шепарда і інших.

Весь 2019 Ukrainian Jewish Channel вів зйомки документального фільму, першого у своєму роді, про українських клезмерів. За цей час знімальна група побувала Харкові та Одесі, Чернівцях та Києві, Львові та Кодимі. Ми зняли і розшифрували більше 15 годин інтерв’ю і близько 10 годин репортажу.

За рік в наш об’єктив потрапили такі величини, гіганти клезмерської музики в Україні, як Геннадій Фомін з Kharkov Klezmer Band, Митя Герасимов з Pushkin Klezmer Band, Олександра Соміш і ансамбль єврейської пісні “Shtrudl”, Лев Фельдман і його унікальний оркестр, Наталя Касьянчік, колоритні і запальні Odessa Klezmer Band, автентичні Konsonans Retro з Кодими, і музиканти в творчості яких клезмер не основне, але дуже важливе протягом: Фелікс Шиндер і його “Гроші вперед” і джазмен, RoyalMan – Майк-Кауфман Портников.

Про що ми запитували клезмерів: про найпотаємніше. Ми багато говорили про вибір творчого шляху і про самореалізацію, адже одна з цілей нашого проекту – привернути в цей музичний рух молодь, показати, що клезмер – це стиль життя, повітря, яким музиканти дихають, і який ні на що не проміняють. Клезмерська музика – це народна музика східноєвропейських євреїв, а центр її – це Україна. Саме тут вона пишно цвіла і розвивалася в симбіозі з українською народною музикою і музикою інших народів: молдован, татар, циган і так далі, в залежності від регіону. Розвивалася, а потім була в забутті – дуже довго. Поки, вже після перебудови, ентузіасти не стали воскрешати і популяризувати клезмерські традиції, організовуючи майстер-класи зі світовими зірками клезмера, фестивалі і клезмерські колективи.

Незважаючи на те, що ця народна музика з дуже старими країнами, канонами, вона може бути і сучасної, і актуальною. Що не потрібно доводити, досить просто відвідати будь-який Клезфест, або побувати на концертах клезмерів: ноги самі пускаються в танок! І тут хочеться процитувати Геннадія Фоміна: “Якщо зараз привезти хорошого діджея і приєднати його до клезмерської ансамблю – це буде супер хіт! Тому що в цій музиці є все, щоб зачепити. Практично в кожній мелодії є такі гачки, на які можна зловити глядача. Вони зрозумілі, вони доступні, вони запомінаєми, це все хіти, кожна мелодія вона унікальна, і вони начебто схожі один на одного, але потім якась зачепиться, і ви вже нікуди не подінетеся. “

Фільм про клезмерську музику в Україні

Ukrainian Jewish Channel випустив фільм про українських клезмерів! Ви ще не досить близько знайомі з цією музикою – саме час познайомитися, адже ці мелодії – невичерпне джерело натхнення і гарного настрою! Клезмер – музика східноєвропейських євреїв, довгий час була в забутті на території СНД. Ці мелодії прошиті в нашому культурному коді, вони тісно сплелися з народної української, молдавської, румунської, татарської музикою і вийшов просто вибухонебезпечний коктейль! Пісні та клезмерська традиція були збережені окремими музикантами, і навіть цілими сім’ями, і отримала друге дихання тут, в Україні, після серії потужних майстер-класів на початку 2000-х від світових зірок: Френка Лондона, Мерліна Шепарда і інших. І сьогодні у нас дійсно є чим пишатися: Konsonans Retro, Pushkin Klezmer Band, Odessa klezmer band, Band Shtrudl (Ex-Varnitshkes), Гроші Вперед і Фелікс Шиндер, Kharkov Klezmer Band і Геннадій Фомін, Наталя Касьянчік … Список можна продовжувати, адже клезмер гірше коронавируса, заразливий і небезпечний: він захоплює серця меломанів, западає в душу музикантів і активно проникає в інші музичні жанри

“Шалом, Україно!” 2019

Кращі єврейські пісні, танці, класична та клезмерська музика, чудові вистави — все це про фестиваль єврейського мистецтва Шалом, Україно!”

10, 11 та 12 листопада 2019 року у Колонній залі столичної мерії з аншлагом пройшов відбірковий тур фестивалю та гала-концерт .

Цей Фестиваль  проводився з 1996 року ЕФУ та особисто ідейним натхненником Аркадієм Монастирським та мав величезний успіх як серед учасників так і серед глядачів.

Організатором музичного свята виступив Єврейський фонд в Україні за підтримки Єврейського форуму України, Київської міської державної адміністрації, Асамблеї національностей України, а також Голландського єврейського гуманітарного фонду.

Ідея свята еврейської музики та мистецтва фестивалю належить відомому діячу єврейської громади, засновнику Єврейського фонду в України та Єврейського форуму України, Аркадію Іллічу Монастирському, пам’ять про якого живе у численних громадських, культурних та освітніх ініціативах, які продовжують впливати на суспільство та рік за роком збирають повні зали та аудиторії.

Цьогорічний фестиваль “Шалом, Україно!” не став виключенням, адже до Єврейського фонду в Україні надійшло біля 100 заявок на участь зі всієї України, із яких організатором було вкрай важко вибрати найкращих, і, на жаль, через обмеження у часі не усі достойні виконавці потрапили на гала-концерт фестивалю.

“Я б, мабуть, не наважилась проводити фестиваль “Шалом, Україно!”, бо це дуже складна та відповідальна справа, аби не передсмертне бажання Аркадія Монастирського, щоб фестиваль продовжувався,”- розповідає Роксана Гамарник, яка зараз очолила справу життя свого чоловіка.

Єврейська культура в форматі longread

Jewish Stories – сайт про єврейську культуру. Фестивалі клезмерської музики, театральні вистави, свята, виставки картин єврейських художників і будь-які події, значимі для єврейської громади – ось фокус нашої електронної газети. Тому сміливо кличте нас – якщо у вас намітилося щось значуще! Ще один напрямок – це цікаві місця, які читачі зможуть відвідати слідом за журналістами – пам’ятники архітектури, синагоги, музеї і навіть ресторани єврейської кухні.

Oдин з розділів – розгорнуте інтерв’ю з лідерами єврейської громади, артистами, художниками, музикантами. Ми запрошуємо євреїв до розмови про творчий шлях, про сенси, про мистецтво і стиль життя. Ми робимо це для того, щоб розповісти молоді, то створювати і бути автором не тільки можливо, але й неймовірно цікаво:

Стати учасником проекту дуже просто, для цього треба відправити ідею лонгріда і свої контакти на пошту: sandrodisera@ukr.net

:

«Мандруючі зірки» Аркадія Монастирського

ЛЮБІ ДРУЗІ!

З 8 по 11 жовтня 2018 року в Києві пройде ХХІ Міжнародний театральний фестиваль «Мандруючі зірки» Аркадія Монастирського, присвячений творчості Шолом-Алейхема і його сучасників.

Мета фестивалю – збереження та відродження єврейської культури в Європі і Україні, зокрема культури ідиш.

У 1998 році Єврейський фонд України вперше ініціював проведення в Україні театрального фестивалю. З тих пір фестиваль «Мандруючі зірки» залучає людей різних поколінь незалежно від національностей, соціального статусу з різних куточків України вже більше 20 років поспіль.